Як дізнатися розмір колісного диска автомобіля

15 жовтня 2023 р.
Шини-Диски

Заміна комплекту дисків - найшвидший спосіб перетворити зовнішній вигляд автомобіля. Але мова не тільки про красу. Від їх вибору залежить керованість, маневреність, прохідність і безпека авто. Вибрати розмір дисків можна, звернувшись до фахівців. Розібратися у всіх параметрах і маркуванні ви можете і самостійно. Ця стаття допоможе дізнатися все необхідне.

Параметри, що визначають базовий розмір диска

За способом виробництва диски діляться на:

  • сталеві штамповані;
  • литі легкосплавні (наприклад, титанові);
  • ковані;
  • комбіновані.

Наведені варіанти відрізняються експлуатаційними характеристиками, ремонтопридатністю, зовнішнім виглядом, вартістю. 

Базовий розмір - це набір характеристик, за якими здійснюється вибір відповідного для вашої машини диска. До таких характеристик відносять:

  • ширину (W);
  • діаметр (R);
  • параметри кромки обода;
  • виліт (ЕТ);
  • діаметр кола, на якому розташовуються кріпильні отвори (PCD);
  • діаметр центрального отвору для маточини (DIA);
  • додаткові показники.

Розмір і характеристики диска впливають на безпеку і комфорт у дорозі. Вкрай важливо дотриматися всіх вимог до вибору комплекту дисків і шин для конкретної моделі автомобіля. Розберемо параметри, що визначають вибір, детальніше.

Ширина диска

Ширина обода вказується в дюймах. Це один з основних параметрів диска. Виміряти його можна самостійно рулеткою або звичайною лінійкою. Зверніть увагу, що вимірювання необхідно виконувати не по зовнішніх сторонах, а по тій частині диска, до якої примикають боковини шин. Ширина обода має бути меншою за профіль шини на 25-30%.

Діаметр диска

Діаметр - також основна характеристика. Його замір необхідно проводити без урахування кромок обода лінійкою або штангенциркулем. Цей параметр так само як і ширина, позначається в дюймах. Наприклад, маркування R15 вказує на діаметр диска 15 дюймів. Зазначення діаметра можна знайти на маркуванні встановлюваних покришок. Крім того, він вказується на самому диску.

Виробники вказують усі сумісні діаметри для кожної моделі автомобіля. Від діаметра диска залежить висота профілю покришки, яка підійде автомобілю.

Параметри кромки обода

До не основних, але, проте, доволі важливих належить конфігурація контуру кромки обода або закраїни. Це місце, де шина безпосередньо кріпиться до диска. Закраїни можуть мати різні контури. Якщо ви хочете підібрати диски, що ідеально відповідають шинам і автомобілю, то цю характеристику обов'язково варто враховувати. Конфігурація кромки позначається латинськими літерами J, JJ, JK, K, L, B, P для легкових автомобілів і E, F, G, H для вантажівок. Кожній моделі відповідає низка характеристик:

  • форма контуру профілю;
  • радіус заокруглення закраїни;
  • висота і кут нахилу полиць.

Під час вибору відповідної моделі насамперед варто орієнтуватися на інструкції виробника вашого авто. Найбільшого поширення серед легкових машин мають варіанти типу J, серед позашляховиків - JJ.

Що означає буква Х у маркуванні диска

Роз'ємність обода визначається наявністю або відсутністю в маркуванні диска літери Х. Якщо вона є, то диск нерозбірний і складається з однієї цільної деталі, якщо стоїть знак "-" - має кілька частин, що скріплюються між собою. Нерозбірні моделі більш жорсткі та легкі. У зв'язку з цим вони більше підходять для гнучких і м'яких шин легкових авто. Роз'ємні варіанти використовуються з жорсткими покришками великих вантажівок і автобусів, що мають фіксовану ширину.

Буква Н у маркуванні

Хампи - це кільцеві виступи на внутрішній частині автодиска. Вони потрібні для встановлення безкамерних покришок. Вони забезпечують більш надійну посадку гуми на ободі, запобігають розгерметизації шини. На наявність хампів вказує буква Н у маркуванні. Хампи можуть бути передбачені як з одного боку колеса, так і з двох. У другому випадку маркування набуває вигляду - Н2. Є й інші позначення:

  • АН - асиметрична форма хампа;
  • FH - усічений хамп;
  • CH - усічений із зовнішнього боку і звичайний із внутрішнього.

Оскільки абсолютна більшість сучасних покришок - безкамерні, то наявність хампів стає обов'язковою.

Якщо ви, наприклад, займаєтеся реконструкцією раритетних авто або з якоїсь іншої причини у вас виникла необхідність придбати ретро-диски, майте на увазі, що вони цілком можуть бути розраховані на встановлення виключно камерних шин. На них можна, звісно, встановити й безкамерну гуму. При цьому герметичність посадки, а отже, і безпека не гарантовані.

Виліт (ЕТ)

Відстань від місця кріплення диска до маточини до центральної лінії колеса називається вильотом. Вимірюється виліт у міліметрах. Що більший виліт, то глибше шина фіксуватиметься під колісною аркою.

Виліт може бути:

  • позитивним, коли диск не виступає за бічні габарити машини;
  • негативним, коли він виступає за бічні габарити авто;
  • нульовим, коли точка контакту з маточиною розташована посередині диска.

Допуски автовиробників на вильоти обода вказуються в діапазоні +/- 2 мм. При цьому важливо враховувати розмір встановлюваної покришки для виключення її тертя об арки крил. Від виступу багато в чому залежить кінцева ширина колісної бази. Змінивши його, можна підвищити навантаження на підвіску і погіршити керованість автомобіля. Зрештою це впливає на безпеку водія і пасажирів.

Розболтовка або сверловка (PCD)

Показник PCD складається з двох чисел. Перше - кількість отворів для кріпильних болтів (зазвичай 4-6 шт), друге - діаметр окружності (в діапазоні від 98 до 139,7 мм), на якій розташовані ці отвори.

PCD належить до основних параметрів, що визначають вибір диска.

Виміряти PCD можна самостійно. Для цього необхідно:

  • виміряти лінійкою або рулеткою відстань від зовнішнього краю отвору під маточину до внутрішнього краю кріпильного отвору;
  • виміряти відстань від зовнішнього краю отвору для маточини до зовнішньої кромки кріпильного отвору (через центр отвору для маточини);
  • далі складаємо обидві довжини, отримуємо якесь значення А.

Якщо кількість кріпильних отворів позначити буквою N, то показник PCD дорівнюватиме N*A. Отвори для кріплення можуть бути розраховані на використання кріплень з конічною, напівсферичною і плоскою робочою частиною. Це залежить від виду диска.

Діаметр отвору під маточину

Відповідність розмірів маточини й диска не завжди можна визначити на око. Мінімальна різниця часто призводить до перекосу колеса, через що болти починають мимовільно відкручуватися.

Діаметр центрального отвору для маточини (DIA) також можна самостійно виміряти лінійкою або штангенциркулем. Лінія вимірювання при цьому повинна проходити через центр цього отвору. Цей параметр вказується в міліметрах. У легкових автомобілів він знаходиться в діапазоні 50-70 мм.

Можна придбати диск із більшим діаметром отвору для маточини. У цьому випадку для центрування колеса необхідно використовувати супінатори - кільця-перехідники. Однак вибрати диск з меншим діаметром посадкового отвору не можна, він просто не "сяде" на маточину.

Розшифровуємо маркування колісного диска правильно

На прикладі розберемо маркування диска R18 W9 PCD6x114.3 ET-12 DIA66.1. Воно означає таке:

  • R18 - діаметр диска 18 дюймів;
  • W9 - ширина 9 дюймів;
  • PCD6x114.3 - 6 кріпильних отворів; діаметр кола, на якому розташовані кріпильні отвори, - 114,3 мм;
  • ЕТ-12 - виліт 12 мм;
  • DIA66.1 - діаметр отвору під маточину 66,1 мм.

Додаткові параметри в наведеному вище маркуванні не вказані.

Як визначити розміри литих і штампованих дисків

Принципи визначення параметрів сталевих штампованих і литих легкосплавних дисків однакові й детально описані вище. Однак варто звернути увагу, що товщина штампованих моделей значно менша за товщину литих. Кріпильні отвори у цих двох видів дисків відрізняються. Відповідно, кріплення для них теж будуть різними.

Інструкція з визначення розміру дисків

Для визначення розміру дисків (діаметра та ширини) на автомобілі виконайте такі кроки:

  1. Зніміть одне з коліс з автомобіля.
  2. Для вимірювання діаметра диска використовуйте лінійку або мірну стрічку. Проведіть вимірювання від одного краю обода (лівого) до протилежного (правого), проходячи через центральний отвір. Запишіть вимірювання в міліметрах (мм). Щоб дізнатися діаметр у дюймах, використовуйте конвертер або розділіть значення в мм на 25,4. 
  3. Виміряйте ширину диска - відстань від зовнішньої кромки до внутрішньої.

Тепер у вас є інформація про розміри дисків на вашому автомобілі, яка може стати в пригоді під час вибору нових коліс або шин. 

Інші методи визначення розміру дисків

Якщо у вас немає можливості знімати колеса з автомобіля, ви можете визначити розмір дисків, використовуючи такий спосіб:

  1. Пошук у документації. Зазвичай інформація про розмір дисків вказана в технічній документації, що поставляється разом з автомобілем. Це може бути керівництво з експлуатації або специфікації автомобіля. Перевірте ці документи на наявність інформації про розмір дисків.
  2. Перевірка на шинах або дисках. Іноді розмір можна знайти прямо на бічній стінці шини (покришки). Інформація виглядатиме, наприклад, так: "205/55R16". Це вказує на ширину шини (205 мм), висоту профілю (55%) і діаметр диска (16 дюймів).

Ці способи дозволять вам визначити розмір дисків без необхідності знімати колеса з автомобіля.

Можна всі вимірювання проводити самостійно, а можна звернутися за консультацією до фахівців. Найшвидшим способом пошуку відповідного комплекту буде відвідування сайту "Шини та Диски". Необхідно задати пошук за моделлю авто, вказати виробника, рік випуску і модифікацію. Ви побачите всі доступні варіанти. 

Як вам стаття?
  • Currently 3/5 Stars
Коментарі
До цієї статті поки що немає коментарів
Додати коментар
Читати також
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини
09.04.2024
Шини-Диски
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини

Багато водіїв вважають доволі привабливими оголошення про купівлю вживаних шин. Головною перевагою здається низька вартість, тому деякі поспішають придбати їх заради економії. 

Огляд популярних шин для електромобілів
05.04.2024
Шини-Диски
Огляд популярних шин для електромобілів

Коли мова заходить про шини для електромобілів, багато хто ставить питання: а в чому тут особливість? Зрештою, шини здаються простим компонентом автомобіля. Але при глибшому вивченні особливостей електромобілів з'ясовується, що навіть така, здавалося б, стандартна річ, як шина, має свої нюанси.

Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ
03.04.2024
Шини-Диски
Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ

Брудові шини для транспорту ЗСУ – тема, яка заслуговує на особливу увагу. Адже це не просто елемент автомобіля, а важлива складова, здатна значно поліпшити прохідність транспортних засобів по складній місцевості, що особливо важливо в умовах ведення бойових дій.

"Електрошини": широкий вибір для вузького кола
27.02.2024
Шини-Диски
"Електрошини": широкий вибір для вузького кола

Шини для електромобілів повинні бути більш міцними, стійкими і ефективними, а також забезпечувати надійне зчеплення і акустичний комфорт в салоні, — це за замовчуванням.

Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»
08.01.2024
Шини-Диски
Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»

Дешевші шини заощаджують гроші, але зношуються швидше, що впливає на продуктивність, керованість і безпеку автомобіля. Якісні дорогі шини мають удосконалений дизайн, краще зчеплення та підвищену довговічність. Вони забезпечують тихішу їзду та сприяють плавному водінню. Перш ніж обрати, враховуйте термін служби шини, характеристики та репутацію виробника. А головне — не хвилюйтесь, все в житті буває вперше, тому наші консультанти завжди готові допомогти.

 

Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти
11.12.2023
Шини-Диски
Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти

Шини великого розміру покращують керованість транспортного засобу, бо пропонують більшу площу контакту з дорогою і тим покращують зчеплення. Але вони також мають їздові недоліки. Збільшення ваги та інерції великих шин погіршує реакцію керованості і робить автомобіль менш маневреним — він повільніше реагує на рухи керма. Цей парадокс є проблемою під час вибору шин, оскільки переваги покращеного зчеплення слід порівнювати з потенційними втратами в маневреності та динаміці водіння. 

Розумні Шини на 3D-принтері
07.12.2023
Шини-Диски
Розумні Шини на 3D-принтері

Шинна компанія «Shiny & Diski» пропонує огляд топ-інновацій світової промисловості, які скоро будуть втілені в життя.

Маркування мотошин
20.10.2023
Шини-Диски
Маркування мотошин

Вибір однієї з моделей мотошин - такий самий важливий процес, як і купівля мототранспорту. Від того, наскільки грамотно і відповідально ви підійдете до цього завдання, залежить ваша безпека на дорозі.