Куди подіти старі шини?

16 січня 2022 р.
Шини-Диски

Утилізація шин в Україні хоч і повільно, але розвивається – у великих містах на кшталт Києва та Харкова з'являються нові можливості дати покришці нове життя. Варіантів використання шин після того, як вони стали непридатними, багато – можна здати на перероблювання, на утилізацію або ж зробити своєрідний арт-об'єкт – дворова творчість у вигляді лебедів з покришок відома всім.

Чого точно не можна робити з автомобільними шинами, так це викидати або самостійно спалювати їх. Найкращі варіанти утилізації старих покришок ‒ використовувати їх для творчості, перепродати або віддати на перероблювання.

Чому не можна викидати покришки?

Будь-яка шина – це не тільки гума. У її складі є багато металу, токсичних сполук – під впливом атмосферних факторів вони йдуть у воду та ґрунт, тим самим отруюючи важливу частину біосфери. При цьому розкладатиметься шина дуже довго – тут така сама ситуація, як і з пластиком. Знадобляться століття, перш ніж від покришки нічого не залишиться, і ще кілька століть, перш ніж ґрунт та вода відновляться.

Спалювати ‒ теж не варіант, адже при спалюванні токсичних сполук виділяється ще більше, і до них додаються продукти горіння. На тому місці, де було спалено покришки, через токсичні речовини ще понад 10 років нічого не зможе прорости.

Самі по собі шини – не найекологічніший продукт: у виготовленні використовують смоли та майже 40 літрів нафти.

Куди можна здати старі колеса

Альтернативи поки що немає, але оскільки це необхідний у повсякденному житті продукт, можна хіба що максимально зменшити його шкоду навколишньому середовищу. Один із таких способів – перероблювання. З однієї тонни покришок можна створити близько 700 кілограмів якісної гуми, яка піде на будь-які потреби, включаючи одяг, взуття, аксесуари, побутові предмети.

Куди подіти старі шини після купівлі нових?

Є два можливі варіанти позбутися старих автомобільних покришок:

  1. Продаж. Якщо ви були дбайливим власником, можливо, що ваші старі шини залишилися в більш-менш придатному для подальшого використання стані. І, звичайно, завжди є хтось, кому потрібні такі шини – можливо як тимчасовий варіант. Знайти нового власника старій гумі буде корисніше, ніж просто викинути її на найближче звалище.
  2. Утилізація. Продати старі шини можна не тільки новому власнику, але й компаніям з утилізації гуми та інших відходів. Такі підприємства використовують різні методи перероблювання залежно від мети. Наприклад, з шин виготовляють гумову крихту - з неї потім можна створити безліч дрібних і не дуже речей, які потрібні в побуті та промисловості. Гумова крихта також добре підходить для укладання асфальту – це відносно нова, але перспективна технологія.

На підприємствах, що займаються перероблюванням гумових виробів, є багато можливостей щодо їх утилізації. Так, крім перероблювання на крихту, можна спалювати шини у спеціальних піролізних печах. Ці печі не мають доступу до повітря, тому токсичні продукти горіння не потрапляють в атмосферу, а енергії горіння достатньо, щоб використовувати таку гуму як рідке паливо для деяких механізмів. При цьому механічне подрібнення до шинної крихти, звичайно ж, буде екологічно безпечним методом утилізації.

Метал корду, з якого складається каркас шин, при переробленні гуми магнітами витягується і теж відправляється на утилізацію ‒ з нього теж можна створити щось нове та корисне.

Куди зазвичай здають стару гуму

Окрім шинної крихти, автомобільну гуму можна переробити й самостійно, якщо на це є час. Прикладів навколо багато – навіть у Києві, Харкові та інших великих містах можна ще застати гойдалки з покришками замість сидінь, оригінальні прикраси для двору та навіть вуличні меблі. Все, що знадобиться для такої творчості – час, фарба, інструменти для обрізки та фіксації гуми, а також кілька інструкцій з Інтернету. Особливо зручно, якщо ви облаштовуєте двір свого приватного будинку – тоді не потрібно збирати згоду мешканців на встановлення такого декору.

Якщо ж часу на таку творчість немає, можна знайти пункт перероблювання покришок ‒ найближчу таку точку можна знайти в Інтернеті, або ж дізнатися у майстрів на СТО, куди можна відвезти шини на перероблювання. Крім того, багато шиномонтажів співпрацюють з переробними підприємствами та при купівлі нової гуми можуть самі запропонувати забрати старі покришки на утилізацію.

Вторинне перероблювання – це зручний та безпечний спосіб позбутися старої автомобільної гуми. Перепродаж або проста механічна утилізація навіть одного комплекту шин позбавить щонайменше один квадратний метр землі від забруднення на кілька століть. Якщо ви вперше дізналися про можливість перероблювання, обов'язково скористайтеся її. Так купівля нового комплекту покришок стане лише приємнішою.

 

Популярні питання про те, куди подіти старі шини

1️⃣ Що робити зі старою гумою?

В якості найкращої доступної технології перероблювання вживаних автомобільних шин пропонується, зокрема, перероблювання теплової та електричної енергії, піроліз, отримання шинних крихт та виробництво з них.

2️⃣ Де приймають шини за гроші?

Найчастіше старі шини можуть приймати: 1. Шиномонтажі 2. СТО. 3. Салони продажу від великих автомобільних брендів.

3️⃣ Куди можна утилізувати стару гуму?

Куди подіти старі шини та не потрапити на штраф: 1. Здати гуму у шиномонтаж. 2. Кинути у спеціальний контейнер. 3. Продати. 4. Зробити клумбу. 5. Влаштувати якийсь шлагбаум з шин, наприклад, на дачній ділянці.

4️⃣ Чи можна викидати старі шини в контейнер для сміття?

Автомобільні шини мають бути здані до пунктів прийому, звідки їх відправлять на перероблювання. Викинути чи залишати шини у сміттєвих баках не можна, оскільки такі відходи не належать до твердих комунальних.
Як вам стаття?
  • Currently 3/5 Stars
Коментарі
До цієї статті поки що немає коментарів
Додати коментар
Читати також
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини
09.04.2024
Шини-Диски
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини

Багато водіїв вважають доволі привабливими оголошення про купівлю вживаних шин. Головною перевагою здається низька вартість, тому деякі поспішають придбати їх заради економії. 

Огляд популярних шин для електромобілів
05.04.2024
Шини-Диски
Огляд популярних шин для електромобілів

Коли мова заходить про шини для електромобілів, багато хто ставить питання: а в чому тут особливість? Зрештою, шини здаються простим компонентом автомобіля. Але при глибшому вивченні особливостей електромобілів з'ясовується, що навіть така, здавалося б, стандартна річ, як шина, має свої нюанси.

Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ
03.04.2024
Шини-Диски
Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ

Брудові шини для транспорту ЗСУ – тема, яка заслуговує на особливу увагу. Адже це не просто елемент автомобіля, а важлива складова, здатна значно поліпшити прохідність транспортних засобів по складній місцевості, що особливо важливо в умовах ведення бойових дій.

"Електрошини": широкий вибір для вузького кола
27.02.2024
Шини-Диски
"Електрошини": широкий вибір для вузького кола

Шини для електромобілів повинні бути більш міцними, стійкими і ефективними, а також забезпечувати надійне зчеплення і акустичний комфорт в салоні, — це за замовчуванням.

Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»
08.01.2024
Шини-Диски
Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»

Дешевші шини заощаджують гроші, але зношуються швидше, що впливає на продуктивність, керованість і безпеку автомобіля. Якісні дорогі шини мають удосконалений дизайн, краще зчеплення та підвищену довговічність. Вони забезпечують тихішу їзду та сприяють плавному водінню. Перш ніж обрати, враховуйте термін служби шини, характеристики та репутацію виробника. А головне — не хвилюйтесь, все в житті буває вперше, тому наші консультанти завжди готові допомогти.

 

Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти
11.12.2023
Шини-Диски
Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти

Шини великого розміру покращують керованість транспортного засобу, бо пропонують більшу площу контакту з дорогою і тим покращують зчеплення. Але вони також мають їздові недоліки. Збільшення ваги та інерції великих шин погіршує реакцію керованості і робить автомобіль менш маневреним — він повільніше реагує на рухи керма. Цей парадокс є проблемою під час вибору шин, оскільки переваги покращеного зчеплення слід порівнювати з потенційними втратами в маневреності та динаміці водіння. 

Розумні Шини на 3D-принтері
07.12.2023
Шини-Диски
Розумні Шини на 3D-принтері

Шинна компанія «Shiny & Diski» пропонує огляд топ-інновацій світової промисловості, які скоро будуть втілені в життя.

Маркування мотошин
20.10.2023
Шини-Диски
Маркування мотошин

Вибір однієї з моделей мотошин - такий самий важливий процес, як і купівля мототранспорту. Від того, наскільки грамотно і відповідально ви підійдете до цього завдання, залежить ваша безпека на дорозі.