Коли міняти гуму?

19 вересня 2016 р.
Шини-Диски
Зміст статті:
🚙 Чи є штраф за їзду на літній гумі в зимовий період? 🚙 Коли треба міняти шини? 🚙 Як це робиться в Європі 🚙 Вимоги країн Євросоюзу до встановлення зимових шин, шипів і ланцюгів протиковзання Латвія Німеччина Естонія Австрія Фінляндія Чехія Словенія Румунія Польща 🚙 Страховий випадок 🚙 Що буде, якщо не міняти зимові шини зовсім? 🚙 Коли міняти літню гуму на зимову 

Щоб зрозуміти, коли треба міняти зимові шини на літні, корисно буде розібратися, чому це робиться. До хімічного складу зимової гуми входять наступні елементи:

  • каучукова суміш — основа покришки, що робить її пружною;
  • сажа — надає міцність і зносостійкість, сприяє з'єднанню молекул при вулканізації;
  • кремнієва кислота — покращує зчеплення протектора з дорогою;
  • олії та смоли — допоміжні компоненти, пом'якшувачі, що впливають на жорсткість покришки;
  • сірка — єднальний полімерний компонент;
  • каталізатори вулканізації — оксиди та кислоти, які регулюють процес вулканізації при високій температурі;
  • екологічні елементи — знижують викид вуглекислого газу в атмосферу, зменшують опір коченню.

Полку хімічних і фізичних добавок в покришці прибуває мало не щодня. Учені шпигують гуму мікрогранулами замість шпильок, фрикційні шини у них вже повторюють поверхню плями контакту, а ламелі конструкційне забезпечуються механізмом блокування. Поле для діяльності величезне, але основні його результати можна описати так.

Склад літньої гуми дозволяє їй бути твердіше, оскільки працювати без деформації їй треба при високій температурі (не плавитися). Відповідно, при зниженні температури вона твердне, чому гальмівний шлях автомобіля збільшується, іноді у два рази.

Зимова гума — м'якша, тому на морозі не дубіє, а зберігає еластичність і краще зчеплення з полотном. А отже, влітку вона «розпливеться» і швидко зітреться. Потому двічі в рік покришки треба міняти — в першу чергу, заради безпеки, в другу — з міркувань економії (на самих протекторах або ремонті кузова).

Чи є штраф за їзду на літній гумі в зимовий період?

За їзду на літній гумі взимку штраф не передбачено. Штрафують в Україні тільки за експлуатацію коліс, що не відповідають критеріям, зазначеним у п. 31.4.5 ПДР і статті 121 КУпАП.

Коли треба міняти шини?

когда менять резину

Міняти літню гуму на зимову треба за рекомендацією її виготівника. Ці рекомендації між собою відрізняються не сильно. Виробники пишуть, що зміна передбачається при середньодобовій температурі повітря 5-7 градусів за Цельсієм. Наприклад, якщо вдень на градуснику +10, а вночі — 0, значить, настав самий час.

У наших широтах це, як правило, кінець жовтня або початок листопада. Законодавчо прописаної прив'язки за часом зміни шин в Україні немає, але добросовісним автовласникам можна орієнтуватися на початок опалювального сезону (зворотна заміна — його закінчення). Втім, часовий люфт можна змістити трохи ближче до початку жовтня. Як співається в пісні, «і у мене на це п'ять причин».

  1. Знос зимової гуми при теплій погоді не такий значний в порівнянні зі зносом зимової влітку.
  2. Невеликі черги в автосервісах шиномонтажу.
  3. Як наслідок — нижче ціни на послугу «перевзування» (з цієї ж причини зимові шини краще купувати влітку).
  4. Ширший вибір покришок в магазинах.
  5. Повна упевненість в тому, що вставши з ранку, вам не доведеться крокувати на роботу по першому льоду пішки.

Карати за несвоєчасну зміну шин українська поліція доки не може. У правилах дорожнього руху сказано тільки, що автомобіль має бути «взутий» по сезону. Але задокументувати ДТП з вашою участю поліцейські можуть цілком.

Як це робиться в Європі

сезонная замена шин

Правила Євросоюзу — це не самоціль. Прагнути до них треба не з-за міфічної асоціації, а просто тому, що так зручніше і безпечніше жити. До того, враховуючи політичний вектор, в недовгому часі багато українських законів будуть адаптовані під європейські. Тобто, непогано б знать, що чекає автомобілістів з точки зору зміни шин.

У Німеччині з 2006-го року існує закон, за яким власники самі зобов'язані стежити за правильним підбором гуми. Начебто — наша ситуація. Але ні — приблизно з листопада німецькі поліцейські уважно придивляються до покришок авто, що стоять на стоянках. У разі поміченого порушення, виписують штраф в 40 євро і ставлять штрафний бал в центральний реєстр порушень ПДД.

Вартість зміни одного колеса в сервісі складає близько десяти євро, це без зняття гуми з дисків. Зберігання покришок на тому ж сервісі коштує 20 євро/колесо за сезон, причому в день заміни вони самі відвозять клієнта на роботу, «перевзувають» його машину і підганяють її туди, де залишили клієнта. Рахунок приходить поштою дещо пізніше.

Вимоги країн Євросоюзу до встановлення зимових шин, шипів і ланцюгів протиковзання

У кожній країні, що входить до ЄС, існують власні вимоги до термінів заміни шин, використання шипів і ланцюгів.

Латвія

"Взувати" в зимову гуму з 1.12 до 1.03 обов'язково всі автомобілі загальною масою до 3,5 тонни. Шиповану гуму можна використовувати в період 01.10-01.05. Ланцюги не потрібні.

Німеччина

Обов'язково: "перевзувати" авто з 1 грудня, їздити по ожеледиці та снігу на гумі, що відповідає вимогам ЄС № 92/23/EWG. Ланцюги дозволені тільки на дорогах із відповідним дорожнім покажчиком.

Естонія

Зимова гума рекомендується з 1 грудня по 28 лютого, шипована - 01.11-01.05. (для авто до 3,5 т), ланцюги не обов'язкові.

Австрія

Зимове "взуття" обов'язкове з 01.11 до 15.04. Ланцюги протиковзання - на дорогах із відповідним дорожнім знаком, покришки з шипами дозволяються на авто масою до 3500 кг.

Фінляндія

Зимова гума обов'язкова з 01.12 до 28.02, шиповані шини можна взувати з 01.11 до 31.03, ланцюги одягати необов'язково.

Чехія

На дорогах із відповідним знаком необхідно їздити на "перевзутих" авто в період 01.11-01.04, покришки з шипами заборонені, ланцюги обов'язкові за наявності відповідного дорожнього знака.

Словенія

Зимовий комплект обов'язковий 15.11-15.03 (авто до 3,5 т). Допускається їзда на літній гумі з ланцюгами протиковзання. Шиповки заборонені.

Румунія

Зимові шини обов'язкові з 01.11 до 31.03. Шипи заборонені. Ланцюги рекомендуються за відповідних погодних умов.

Польща

Забороняється в'їзд до країни на шипованих покришках. Комплект зимових коліс рекомендується при погіршенні погоди. Одягати ланцюги необхідно тільки на дорогах із відповідним знаком.

Страховий випадок

Там же, в Німеччині, у разі аварії, причиною якої стала неправильна шина, страхова фірма цілком може відмовити автовласникові у відшкодуванні збитку за системою «каско». Ось в цьому питанні ми вже наздогнали наших європейських сусідів:

  • Вітчизняні страхові компанії полегшили вибір дати по зміні гуми, тому що у багатьох договорах зараз прописують конкретне число, призначене для цієї операції.
  • Інші з них пішли по іншому шляху: описали в договорі температуру, при якій треба міняти шини — треба, щоб три ночі вона трималася на нульовій відмітці. Орієнтуються на офіційні звіти Гідрометцентру.
  • Є і варіант урізування виплат наполовину для тих клієнтів страхових компаній, які поїхали на машині по першому снігу, не змінивши гуму. Тут, знову ж таки, гарантом виступає гідрометеорологічний центр України.
  • Санкції за порушення вищезазначених пунктів, написаних, як правило, дрібним шрифтом, можуть бути різними — від значного скорочення виплати повністю від виплати взагалі, залежно від формулювання.

Що буде, якщо не міняти зимові шини зовсім?

На фрикційній гумі можна їздити цілий рік. Влітку вона може швидше зношуватися, але повністю безпечна під час руху. Штрафують тільки в разі серйозного погіршення її стану.

Коли міняти літню гуму на зимову 

замена шин весной и осеньюІ у цієї зміни сезону чіткої тимчасової грані немає. Рекомендується переходити на літнє «взуття», коли ночами температура повітря стане плюсова. Але, знову ж таки, ризик у разі «липучки» лежить тільки в області зайвого зносу покришок. Шипована гума на сухому асфальті зношується значно більше, тому затягувати з її зміною дуже витратно. Надійніший, але і дорожчий варіант — купити на час переходу комплект всесезонних шин. Втім, з-за нечастого використання цей комплект і прослужить максимально довго.І у цієї зміни сезону чіткої тимчасової грані немає. Рекомендується переходити на літнє «взуття», коли ночами температура повітря стане плюсова. Але, знову ж таки, ризик у разі «липучки» лежить тільки в області зайвого зносу покришок. Шипована гума на сухому асфальті зношується значно більше, тому затягувати з її зміною дуже витратно. Надійніший, але і дорожчий варіант — купити на час переходу комплект всесезонних шин. Втім, з-за нечастого використання цей комплект і прослужить максимально довго.

Як вам стаття?
  • Currently 3/5 Stars
4,3 3 оцінки
Коментарі
До цієї статті поки що немає коментарів
Додати коментар
Корисні статті
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини
09.04.2024
Шини-Диски
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини

Багато водіїв вважають доволі привабливими оголошення про купівлю вживаних шин. Головною перевагою здається низька вартість, тому деякі поспішають придбати їх заради економії. 

Огляд популярних шин для електромобілів
05.04.2024
Шини-Диски
Огляд популярних шин для електромобілів

Коли мова заходить про шини для електромобілів, багато хто ставить питання: а в чому тут особливість? Зрештою, шини здаються простим компонентом автомобіля. Але при глибшому вивченні особливостей електромобілів з'ясовується, що навіть така, здавалося б, стандартна річ, як шина, має свої нюанси.

Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ
03.04.2024
Шини-Диски
Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ

Брудові шини для транспорту ЗСУ – тема, яка заслуговує на особливу увагу. Адже це не просто елемент автомобіля, а важлива складова, здатна значно поліпшити прохідність транспортних засобів по складній місцевості, що особливо важливо в умовах ведення бойових дій.

"Електрошини": широкий вибір для вузького кола
27.02.2024
Шини-Диски
"Електрошини": широкий вибір для вузького кола

Шини для електромобілів повинні бути більш міцними, стійкими і ефективними, а також забезпечувати надійне зчеплення і акустичний комфорт в салоні, — це за замовчуванням.

Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»
08.01.2024
Шини-Диски
Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»

Дешевші шини заощаджують гроші, але зношуються швидше, що впливає на продуктивність, керованість і безпеку автомобіля. Якісні дорогі шини мають удосконалений дизайн, краще зчеплення та підвищену довговічність. Вони забезпечують тихішу їзду та сприяють плавному водінню. Перш ніж обрати, враховуйте термін служби шини, характеристики та репутацію виробника. А головне — не хвилюйтесь, все в житті буває вперше, тому наші консультанти завжди готові допомогти.

 

Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти
11.12.2023
Шини-Диски
Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти

Шини великого розміру покращують керованість транспортного засобу, бо пропонують більшу площу контакту з дорогою і тим покращують зчеплення. Але вони також мають їздові недоліки. Збільшення ваги та інерції великих шин погіршує реакцію керованості і робить автомобіль менш маневреним — він повільніше реагує на рухи керма. Цей парадокс є проблемою під час вибору шин, оскільки переваги покращеного зчеплення слід порівнювати з потенційними втратами в маневреності та динаміці водіння. 

Розумні Шини на 3D-принтері
07.12.2023
Шини-Диски
Розумні Шини на 3D-принтері

Шинна компанія «Shiny & Diski» пропонує огляд топ-інновацій світової промисловості, які скоро будуть втілені в життя.

Маркування мотошин
20.10.2023
Шини-Диски
Маркування мотошин

Вибір однієї з моделей мотошин - такий самий важливий процес, як і купівля мототранспорту. Від того, наскільки грамотно і відповідально ви підійдете до цього завдання, залежить ваша безпека на дорозі.

Як почистити автомобільні диски
05.10.2023
Шини-Диски
Як почистити автомобільні диски

Часто власники авто стикаються з необхідністю очищення покришок і дисків від забруднень. Чисті та блискучі диски не тільки надають вашій машині привабливого вигляду, а й служать важливим елементом загальної безпеки та продуктивності транспортного засобу. 

Чим відрізняється оригінальний диск від так званої репліки
01.10.2023
Шини-Диски
Чим відрізняється оригінальний диск від так званої репліки

Вибір дисків - це важливий етап тюнінгу та обслуговування вашого автомобіля. Під час пошуку нових моделей ви, можливо, зіткнетеся з термінами "оригінальні диски" і "репліки".