У чому відмінності кованих дисків від литих

08 серпня 2023 р.
Шини-Диски
Зміст статті:
🚙 Технологія виготовлення кованих дисків 🚙 Плюси кованих дисків 🚙 Відмінності по обіду та зовнішнім характеристикам 🚙 Як правильно вибрати ковані диски

Ковані та литі диски виготовляються майже з одного і того ж сплаву, але із застосуванням різних технологій. У результаті виходять два види відмінних за характеристиками виробів. Ковані моделі мають велику популярність серед водіїв. Розберемося, у чому їх переваги та недоліки. 

Технологія виготовлення кованих дисків

До складу сплаву таких виробів входять алюміній, мідь, кремній та марганець. Для литих дисків використовують схожу основу, але легшу і за складом. Металевий матеріал заливають у спеціальні форми, потім обробляють. Таким колесам усередині можна надати будь-який малюнок, тому вони виглядають на авто естетично.

Ковані диски роблять із двох окремих частин — обода та «тарілки». Процес складається з наступних етапів:

  1. Метал під впливом високої температури350-550°С розплавляють.
  2. Заливають у циліндричну форму довжиною приблизно 3 метри.
  3. З циліндра роблять заготовки, які нагрівають при 500°С, поміщають під прес.
  4. Проводять обробку на верстатах під високим тиском.
  5. Особливо виробляють обід, висвердлюють отвори для кріплення. 
  6. За допомогою зварювання з'єднують обід із диском.

На поверхню готових кованих виробів наносять спеціальну фарбу, стійку до корозії. Сучасне виробництво сталевих дисків повністю автоматизоване, що здешевлює кінцевий продукт. Так звана, кування менш витратна технологія. Тому такі вироби коштують дешевше за лиття. Це одна з причин їхньої високої потреби серед водіїв. 

Плюси кованих дисків

Бюджетна ціна цього елемента транспортного засобу зовсім не означає, що якість виробу погана. Ковані вироби порівняно з литими дисками мають свої незаперечні переваги. 

Метал, з якого роблять штампування, за природою пластичний. Технологія виробництва зберігає ці характеристики. Насправді це означає, що диски при серйозному механічному впливі не деформуються. Сталь компенсує силу удару. Навіть якщо колесо пом'ялося, завжди є шанс його виправити та користуватися ще якийсь час. Крім того, пом'якшення удару «штампуванням» оберігає підвіску від серйозних ушкоджень. При їзді нашими дорогами, це дуже важлива перевага. По поганій дорозі та вибоїнах на таких колесах автомобіль рухається м'якше і плавніше. 

У литих дисках сплав використовують полегшений. Нерідко додають для цього до основного металу титан та магній. По-іншому їх називають легкосплавними. Литі диски естетичні, менше схильні до корозії за рахунок використання більш дорогих лакофарбових покриттів, але крихкі. 

Основні переваги кованих дисків:

  • ремонтопридатність;
  • підвищена жорсткість;
  • доступна вартість;
  • висока міцність;
  • стійкість на дорозі. 

Штамповані диски легші за литі на 20-30%, але більш пружні. Добре тримають дорогу з поганим покриттям. 

Відмінності по обіду та зовнішнім характеристикам

Під час кування обід виготовляють окремо і потім прикріплюють його контактним точковим зварюванням до внутрішнього елемента. При промацуванні руками явно відчувається різниця у товщині штампованого та литого обода. У першому випадку він становить 3 мм, у другому — 6мм. Відрізняються ковані моделі також вужчими спицями. Таким чином, загальна маса «штампування» виходить на 3-4 кг менше литих виробів. Це просто відчути, взявши обидві диски. 

Цільне лиття дозволяє надавати виробу різноманітних форм. Наприклад, литі диски бренду Allante мають близько 10 варіацій дизайну. Чого не скажеш про сталеві колеса. Їх зовнішній вигляд більш простий, нехитрий. Для «прикраси» застосовують лише декоративні ковпаки. Такі вироби вибирають водії, для яких важливіший функціонал колеса. 

Багато хто плутає ковані диски зі штампованими зі сталі. У виготовленні таких елементів колеса застосовують низьковуглецеву сталь прокатну, але ту ж технологію. Такі моделі навпаки виходять набагато важчими за литі — на 30-50%. Їх ставлять на великі та маленькі автобуси, вантажівки.

На думку фахівців, сучасні ковані диски поєднують у собі властивості сталевих штампованих та литих виробів. 

Як правильно вибрати ковані диски

При покупці, особливо з рук, важливо переконатися, що перед вами саме кування, а не лиття. У цьому допоможе маркування, яке наноситься на внутрішній бік диска. На кованих позначеннях вдавлені, а на литих — опуклі. На виробі буде вказана інша інформація — посадкова ширина, діаметр, індекс конструкції хампів і т.д.

Основні характеристики кованих дисків будуть такими: 

  • тонкий обід — вдвічі менше в порівнянні з литтям;
  • прості форми та відносно невелика вага;
  • вартість нижче в 2—3 рази литих;
  • непомітні напливи металу по краях, але є характерні борозенки як результат обробки токарно-фрезерним верстатом. 

Щоб ковані диски прослужили довго та відповідали всім заявленим якостям, купувати їх варто лише у офіційних представників брендів. Такі компанії відповідають за якість та надають гарантію на товар. 

Також необхідно підбирати їх за розміром коліс конкретного автомобіля. Диски надто великого або надто маленького розміру можуть призвести до серйозних проблем на дорозі. 

При виборі моделі враховуються такі параметри:

  • посадковий діаметр — діаметр кола виробу, наприклад, R17, R19 та ін;
  • вид диска (штамповані зі сталі, литі, ковані);
  • наявність кінцевих виступів — хампів, за допомогою яких кріплять безкамерну шину;
  • виліт диска — місце, де виріб прикручується до маточини;
  • посадкова ширина виробу — встановлює можливу ширину профілю шини;
  • число, форма та розташування кріпильних отворів;
  • діаметр ступінчастий отвір. 

Якщо важко розібратися у маркуванні, краще звернутися за допомогою до консультанта магазину, в якому купується товар. 

Ковані диски — якісний і вартий варіант для автомобіля. Виготовляються вони із міцного металевого сплаву. Ковані моделі довговічні, ремонтопридатні та прийнятні за ціною. 

Як вам стаття?
  • Currently 3/5 Stars
5 1 оцінка
Коментарі
До цієї статті поки що немає коментарів
Додати коментар
Корисні статті
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини
09.04.2024
Шини-Диски
Шини як витратний матеріал: чому не варто купувати б/в шини

Багато водіїв вважають доволі привабливими оголошення про купівлю вживаних шин. Головною перевагою здається низька вартість, тому деякі поспішають придбати їх заради економії. 

Огляд популярних шин для електромобілів
05.04.2024
Шини-Диски
Огляд популярних шин для електромобілів

Коли мова заходить про шини для електромобілів, багато хто ставить питання: а в чому тут особливість? Зрештою, шини здаються простим компонентом автомобіля. Але при глибшому вивченні особливостей електромобілів з'ясовується, що навіть така, здавалося б, стандартна річ, як шина, має свої нюанси.

Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ
03.04.2024
Шини-Диски
Огляд брудових шин для транспорту ЗСУ

Брудові шини для транспорту ЗСУ – тема, яка заслуговує на особливу увагу. Адже це не просто елемент автомобіля, а важлива складова, здатна значно поліпшити прохідність транспортних засобів по складній місцевості, що особливо важливо в умовах ведення бойових дій.

"Електрошини": широкий вибір для вузького кола
27.02.2024
Шини-Диски
"Електрошини": широкий вибір для вузького кола

Шини для електромобілів повинні бути більш міцними, стійкими і ефективними, а також забезпечувати надійне зчеплення і акустичний комфорт в салоні, — це за замовчуванням.

Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»
08.01.2024
Шини-Диски
Купуємо шини вперше з «Shiny & Diski»

Дешевші шини заощаджують гроші, але зношуються швидше, що впливає на продуктивність, керованість і безпеку автомобіля. Якісні дорогі шини мають удосконалений дизайн, краще зчеплення та підвищену довговічність. Вони забезпечують тихішу їзду та сприяють плавному водінню. Перш ніж обрати, враховуйте термін служби шини, характеристики та репутацію виробника. А головне — не хвилюйтесь, все в житті буває вперше, тому наші консультанти завжди готові допомогти.

 

Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти
11.12.2023
Шини-Диски
Дилеми при виборі шин: як виграти, щоб не програти

Шини великого розміру покращують керованість транспортного засобу, бо пропонують більшу площу контакту з дорогою і тим покращують зчеплення. Але вони також мають їздові недоліки. Збільшення ваги та інерції великих шин погіршує реакцію керованості і робить автомобіль менш маневреним — він повільніше реагує на рухи керма. Цей парадокс є проблемою під час вибору шин, оскільки переваги покращеного зчеплення слід порівнювати з потенційними втратами в маневреності та динаміці водіння. 

Розумні Шини на 3D-принтері
07.12.2023
Шини-Диски
Розумні Шини на 3D-принтері

Шинна компанія «Shiny & Diski» пропонує огляд топ-інновацій світової промисловості, які скоро будуть втілені в життя.

Маркування мотошин
20.10.2023
Шини-Диски
Маркування мотошин

Вибір однієї з моделей мотошин - такий самий важливий процес, як і купівля мототранспорту. Від того, наскільки грамотно і відповідально ви підійдете до цього завдання, залежить ваша безпека на дорозі.

Як почистити автомобільні диски
05.10.2023
Шини-Диски
Як почистити автомобільні диски

Часто власники авто стикаються з необхідністю очищення покришок і дисків від забруднень. Чисті та блискучі диски не тільки надають вашій машині привабливого вигляду, а й служать важливим елементом загальної безпеки та продуктивності транспортного засобу. 

Чим відрізняється оригінальний диск від так званої репліки
01.10.2023
Шини-Диски
Чим відрізняється оригінальний диск від так званої репліки

Вибір дисків - це важливий етап тюнінгу та обслуговування вашого автомобіля. Під час пошуку нових моделей ви, можливо, зіткнетеся з термінами "оригінальні диски" і "репліки".